Ból mięśni – ostrzeżenie przed chorobą!

Ból mięśni i stawów może pojawiać się na skutek zwykłego przeciążenia lub urazu, jak również w wyniku pojawienia się jakiejś choroby. Nierzadko świadczą o poważnych chorobach, dlatego też nie należy lekceważyć tego stanu. Każdy, kto ma z tym problem, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty, aby chociaż zdiagnozować przyczynę i wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości.

Ból mięśni to bardzo nieprzyjemne uczucie, niezwykle dokuczliwe i mocno ograniczające. Często jest efektem zatrucia, przemęczenia organizmu czy nawet nadmiernego wysiłku. Kiedy ból ten pojawia się regularnie, nasila się lub przez dłuższy czas nie ustępuje, należy wziąć pod uwagę to, iż może on świadczyć o jakiejś poważnej chorobie. W związku z tym trzeba rozważyć konieczność udania się na wizytę do specjalisty. U wielu osób stan ten prowadzi do utrudnień w normalnym funkcjonowaniu. Warto w takim razie wspomnieć, jakie mogą być przyczyny bólu mięśni. Może dzięki temu będzie dużo łatwiej ustalić, z jakiego powodu powstały te dolegliwości i znacznie łatwiej dobrać właściwe metody leczenia.

Przyczyny bólu mięśni

Wyróżnia się dwa rodzaje bólu mięśni i stawów – ból ograniczony i ból uogólniony. Przy pierwszym problem dotyczy jednego mięśnia bądź konkretnej grupy mięśniowej. Można podejrzewać, że organizm jest przeciążony, kiedy pojawia się ból mięśni ud czy rąk. W takiej sytuacji wystarczyć powinny rozgrzewające lub chłodzące maści i żele. Mogą one przynieść ulgę, uśmierzając ból. W przypadku bólu uogólnionego, kiedy dotyczy on większych obszarów ciała, można podejrzewać obecność choroby. Wówczas trzeba udać się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania i na ich podstawie postawi diagnozę.

Jakie są przyczyny bólu mięśni i stawów? Przede wszystkim przetrenowanie lub intensywny wysiłek, urazy (złamanie, zwichnięcie), choroby stawów, stres, intensywna praca, infekcje wirusowe, nadwaga. Przyczyny te niestety często są lekceważone. Jeżeli ktoś poprzedniego dnia intensywnie biegał czy wykonywał inne czynności, to od razu podejrzewa, że to właśnie jest przyczyną dolegliwości. Tymczasem prawda może być zupełnie inna. Ból, który pojawia się na skutek przeciążenia, można wyeliminować poprzez zastosowanie odpowiednich maści czy żelów. Produkty te są dziś łatwo dostępne zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Można je nabyć od ręki bez recepty w całkiem przystępnej cenie.

Jakie kroki podjąć?

Z uwagi na to, że organizm ma zdolności do regeneracji, bóle mięśni po wysiłku mogą przejść samoistnie, tak po prostu, bez stosowania jakichkolwiek środków. Kiedy ból mięśni i stawów pojawia się na skutek choroby wirusowej, pasożytniczej czy bakteryjnej, dolegliwości ustępują wraz z ustąpieniem choroby. Zdecydowanie poważniej jest w przypadku dolegliwości, jakie pojawiają się na skutek choroby ogólnoustrojowej czy neurologicznej. Jeżeli w tej sytuacji choremu towarzyszy ból mięśni i stawów uogólniony, nie należy tego lekceważyć. Warto zgłosić się do specjalisty, który oceni stan pacjenta i zaleci właściwe metody leczenia.

Nie zawsze i nie od razu trzeba iść z bólem stawów i mięśni do lekarza. Jednak, kiedy ten się nasila lub utrzymuje przez dłuższy czas, a do tego jeszcze znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, wizyta u specjalisty jest konieczna. Jeżeli ból mięśni rąk jest dość silny, a poza tym dotyka on również mięśni ud z przodu, trzeba koniecznie i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie chodzi tu tylko o to, że ciężko jest z takimi dolegliwościami żyć, ale też o to, że bóle te mogą świadczyć o poważnych chorobach i problemach zdrowotnych. Nie należy w związku z tym zbyt długo zażywać środków przeciwbólowych czy maści i żelu z nadzieją, że niebawem ból ustąpi.

Wbrew pozorom bóle mięśni i stawów dotyczą nie tylko osób starszych, ale też młodych i w średnim wieku. Bardzo często problem ten dotyczy sportowców. Na szczęście nie z każdym tego typu bólem trzeba od razu iść do specjalisty. Czasem wystarczy zastosować ogólnodostępny żel lub specjalną maść o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Osoby, które uprawiają sporty albo na co dzień intensywnie pracują fizycznie powinny pamiętać o regeneracji. Gorąca kąpiel, masaż, ochładzające maści – wszystko to może pomóc w utrzymaniu prawidłowej kondycji mięśni i stawów. Ciekawą opcją i zresztą niezwykle wygodną są również suplementy diety.

Reumatyzm mięśni

Osoby, które cierpią z powodu reumatycznego bólu mięśni i stawów, mogą chorować na fibromialginę. To długotrwała choroba reumatyczna tkanek miękkich. Jej objawy to głównie – uczucie zmęczenia, zesztywnienie, powiększenie węzłów chłonnych, a także osłabienie odporności i problemy ze snem. U osób tych zazwyczaj z samego rana pojawiają się również bóle mięśni i kości.

Fibromialgina to choroba, która jest niestety trudna do zdiagnozowania. Osoby, które ciągle odczuwają ból mięśni nóg lub też innych części ciała i nadal nie znalazły przyczyny, pomimo iż wędrują od lekarza do lekarza, powinny podejrzewać właśnie obecność tej choroby.

Ból to nie wszystko, co tak bardzo dokucza przy tej niezbyt dobrze znanej chorobie. Równie dużym problemem dla wielu osób jest długotrwałe zmęczenie. To przekłada się automatycznie na pewnego rodzaju ograniczenie samodzielności. Osoby, które doświadczają takiego stanu regularnie, powinny jak najszybciej udać się do specjalisty, aby sprawdzić, co się dzieje. Lekarz oceniając sytuację, pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia.

Na podstawie wywiadu zapewne lekarz zaleci indywidualny tok leczenia, ale trzeba pamiętać, że jego sukces zależy również od zmiany stylu życia. Dobrym rozwiązaniem będzie tu również wyeliminowanie zajęć fizycznych. Warto pamiętać, że regularne powtarzanie tych samych czynności zwykle prowadzi do napięcia mięśni, a to automatycznie z biegiem czasu prowadzi do ich bólu. Z tego powodu na przykład osoby, które cały czas pracują na stojąco, narzekają na reumatyczny ból mięśni ud. Podobnie cierpią osoby, które cały czas robią na drutach. Mogą wówczas narzekać na ból mięśni rąk. W przypadku sporadycznych dolegliwości pomocne będą chłodzące żele lub rozgrzewające maści. Jeżeli natomiast problem jest stały, a tym bardziej, gdy się nasila, trzeba skontaktować się ze specjalistą.

Ból mięśni nóg

Kiedy pojawia się ból mięśni i stawów warto w pierwszej kolejności zastanowić się, co może być jego przyczyną. Na przykład, kiedy ktoś poprzedniego dnia intensywnie biegał, to nie ma się czego obawiać, gdyż najprawdopodobniej w tej sytuacji to właśnie aktywność fizyczna przyczyniła się do tych dolegliwości. Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem mogą cierpieć z powodu bólu mięśni ud z przodu, bólu mięśni całych nóg, a także mięśni rąk. Także w tej sytuacji też nie ma co panikować, gdyż ból mięśni i stawów jest zupełnie naturalną reakcją organizmu. Wystarczy nieco zmienić tryb swojego życia, aby tych dolegliwości uniknąć.

Ból mięśni może mieć związek ze skurczami w nogach. Te pojawiają się niezależnie od płci i w każdym wieku. Przyczyn skurczów jest wiele, a zaliczyć do nich można niedobór mikroelementów oraz żylaki. Chcąc pozbyć się tych dolegliwości, trzeba zadbać przede wszystkim o właściwą dietę (bogatą w składniki odżywcze). Warto też sięgać po maści i żele, które bez wątpienia przyniosą ulgę zesztywniałym mięśniom.

Nagłe skurcze mogą ściśle wiązać się z silnym bólem. Dzieje się tak, kiedy mięsień kurczy się w krótkim czasie z dużą siłą. Osoby, które cierpią na skurcze i w dodatku odczuwają niezwykle dokuczliwy ból mięśni nóg, za przyczynę powinny wziąć pod uwagę – cukrzycę, miażdżycę obejmującą tętnice kończyn dolnych, przetrenowanie i odwodnienie. Cukrzyca może przyczynić się do nieprawidłowego działania tętnic. Przy tej chorobie mogą pojawić się skurcze, ból mięśni nóg, czy zaniki mięśni. Niewystarczająca podaż tlenu do mięśni sprawia, że w tkankach odkładają się blaszki miażdżycowe, trójglicerydy oraz cholesterol. To automatycznie prowadzi do intensywnego bólu mięśni nóg. Ponadto pojawiają się skurcze łydek. Osoby, które przed treningiem nie wykonują rozgrzewki, są narażone na skurcze i bóle mięśni nóg. Do odwodnienia mogą prowadzić – wysoka temperatura na zewnątrz oraz długotrwały wysiłek fizyczny. To wywołuje bóle mięśni nóg i skurcze.

Ból mięśni rąk

Ból mięśni rąk pojawia się najczęściej w wyniku kontuzji lub też nadmiernego obciążenia. Problemy te przeważnie dotykają sportowców, którzy intensywnie trenują. Zawsze ból w tym przypadku dotyczy tych partii ciała, które w czasie treningów są najczęściej angażowane. W tej sytuacji pomóc mogą specjalne żele chłodzące. Na przykład, kiedy osoba ćwicząca podnosi sztangę w pozycji siedzącej, naraża swoje ciało na tego typu dolegliwości, a konkretnie mięśnie trójgłowe ramion oraz przednie mięśnie naramienne. W związku z tym jest bardzo możliwe, że następnego dnia będzie odczuwała ból mięśni rąk. Bóle tego typu są zwykle określane jako „zakwasy”.

Należy mieć na uwadze to, że bóle mięśni rąk mogą być spowodowane urazem mechanicznym. Dolegliwości te powstają również w wyniku naciągnięcia mięśnia lub zwichnięcia stawu. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do specjalisty, aby ocenił stan i zaproponował odpowiednie leczenie.

Powyżej wymienione przyczyny bólu mięśni rąk to jednak nie wszystko. Zaliczyć tu również należy zrostowe zapalenie torebki stawu barkowego. Stan zapalny, jaki pojawia się w przypadku tej dolegliwości, może ograniczyć ruchy ręką i barkami. Normalne funkcjonowanie jest wówczas mocno ograniczone. W tej sytuacji pozostaje tylko udać się do lekarza.

Bóle mięśni a tarczyca

Jak już wiadomo, bóle mięśni i stawów mogą pojawić się w wyniku przeciążenia organizmu intensywnymi ćwiczeniami. Okazuje się natomiast, że jeżeli ktoś nie uprawiał żadnego sportu, ani też nie wykonywał innych czynności fizycznych, a mimo to odczuwa ból, powinien wykonać badania tarczycy.

Badanie przeprowadzone przez specjalistę może wykazać niedoczynność tarczycy. Kiedy organizm produkuje zbyt mało hormonów tarczycy, pogarsza się jego funkcjonowanie. Ponadto może to wiązać się z wieloma zmianami. Zmiany te dotyczą układu hormonalnego i układu ruchu.

W Polsce wielu ludzi cierpi na choroby tarczycy. Okazuje się natomiast, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Niektórzy ignorują dolegliwości i objawy, które wyraźnie wskazują na tę konkretną dolegliwość. To nierzadko prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego każdy, kto odczuwa ból mięśni nóg lub stóp, a także narzeka na ból ramion czy drętwienie dłoni, powinien jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Być może wszystko to świadczy o chorobie tarczycy. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania i na podstawie wyników zaplanuje odpowiednie leczenie. Jeżeli oczywiście będzie to konieczne.

Bóle mięśni a nerwica

Zdarzają się przypadki, kiedy ból mięśni i stawów świadczy o problemach psychosomatycznych. Często chorobą wywołującą wspomniane dolegliwości jest nerwica. Ta może się objawiać na bardzo różne sposoby. Objawy nerwicy są następujące – lęk, fobie, problemy społeczne i w relacjach, a także pesymistyczne myślenie. Dodatkowo należy wymienić tu osłabioną koncentrację oraz ból mięśni nóg, rąk i brzucha. Jeżeli ktoś odczuwa takie właśnie dolegliwości, może spodziewać się, że cierpi właśnie na nerwicę. Nie jest to jednak pewne. By się o tym przekonać, trzeba udać się do specjalisty.

Wiele osób w ogóle nie bierze tego pod uwagę, a trzeba wiedzieć, że długotrwały stres może wywoływać napięcie w mięśniach i tym samym przyczyniać się do silnego bólu i skurczy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Psycholog lub lekarz psychiatra przeprowadzi terapię poznawczo-behawioralną lub poprzez farmakologię, wyeliminuje objawy i zarazem pomoże uporać się z chorobą. Wiele osób wstydzi się iść po pomoc do psychiatry czy psychologa. Popełnia w ten sposób poważny błąd. Specjalista czasem jest w stanie pomóc bez zbędnego wysiłku i całkiem szybko. Trzeba się tylko do niego zgłosić.

W ramach podsumowania należy podkreślić, że ból mięśni i stawów możne dotknąć każdego. Wiek czy płeć nie ma znaczenia. Przeważnie ból ten pojawia się na skutek intensywnego treningu lub jakiejś innej aktywności fizycznej. Trzeba mieć na uwadze to, że czasem w takich przypadkach zupełnie wystarczająca może być maść lub równie skutecznym środkiem może okazać się żel. Produkty te w miarę szybko są w stanie ukoić ból. Zdarza się natomiast, że bóle mięśni i stawów są objawem poważniejszej choroby. W związku z tym jeżeli ból dokucza długo i jest uogólniony, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań wskaże odpowiednią metodę leczenia. W niektórych przypadkach tylko to może pomóc zwalczyć te nieprzyjemne i niezwykle dokuczliwe bóle.

Należy pamiętać, że ból mięśni może pojawić się u osób w każdym wieku, u każdej płci, także w najmniej odpowiednim momencie, a już na pewno w najmniej spodziewanym. Nie należy się tym przejmować, ale kontrola ze strony specjalisty na pewno nie zaszkodzi. Warto w tej sytuacji obserwować swoje ciało i samopoczucie. To pomoże przede wszystkim w zdiagnozowaniu przyczyny powstania bólu.

Copyright by Your Company