Ból stawów jest często występującym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

Bóle stawów pojawiają się w wyniku chorób, zwyrodnień, reumatyzmu, przeciążenia i uszkodzeń mechanicznych. Wbrew temu, co się wydaje, dotyczą nie tylko osób starszych, ale również młodych, w tym dzieci. Należy mieć na uwadze to, że ból stawów może zwiastować chociażby grypę, obecność w organizmie jakiegoś wirusa czy przeziębienie. Dlatego nie należy lekceważyć tego stanu. Warto również pamiętać o tym, że tego rodzaju dolegliwościom można skutecznie zapobiegać. Wystarczy stosować odpowiednią dietę, ćwiczyć. Można też regularnie sięgać po suplementy. Poniżej prezentujemy więcej informacji dotyczących bóli reumatycznych i bolących stawów.

Jak zdiagnozować bolące stawy?

Często odczuwając tak zwane łamanie w kościach, dochodzimy do wniosku, że to nic wielkiego, zaraz przejdzie. Trzeba natomiast wiedzieć, że ból ten może oznaczać coś więcej. Może to być ból reumatyczny lub ból mięśni czy stawu. Warto bliżej zapoznać się z tym tematem, aby wiedzieć, jakie środki w konkretnej sytuacji stosować, chcąc pozbyć się tych nieprzyjemnych i niezwykle dokuczliwych dolegliwości.

Bóle stawu mogą świadczyć chociażby o urazach czy obecności jakiejś konkretnej choroby. Wówczas ból zlokalizowany jest w obrębie stawów oraz otaczających go struktur. Chodzi tu o więzadła, ścięgna i kaletki maziowe. Bardzo często dodatkowo pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, a także uczucie ciepła. Wszystko to automatycznie prowadzi do ograniczenia ruchomości stawu. Jeżeli ból nie jest zbyt intensywny i nie ogranicza normalnego funkcjonowania, wystarczy tak naprawdę regularnie stosować żele przeciwbólowe albo maści o podobnym działaniu. W przeciwnym razie stan zdrowia powinien ocenić lekarz. Specjalista po wykonaniu badania i przeprowadzeniu wywiadu ustali odpowiednią metodę leczenia. Być może zaleci lek na stawy.

Bóle mięśni bardzo często występują wraz z bólem stawów. Miewają charakter miejscowy lub uogólniony. Ból o charakterze miejscowym może mieć miejsce w wyniku przetrenowania, nadmiernego wysiłku czy urazu. Jeżeli chodzi o drugi, ten często świadczy o chorobie, przewlekłej, związanej z mięśniami i stawami czy przeziębieniem. Ból mięśni może znacznie pogarszać samopoczucie, wywoływać dyskomfort, czy zwyczajnie w świecie dokuczać. W tym przypadku poleca się gównie maści rozgrzewające. To środki, które skutecznie łagodzą dolegliwości z uwagi na to, że bardzo dobrze radzą sobie z rozkurczeniem naczyń krwionośnych.

Bóle reumatyczne obejmują cały układ ruchu. Dzieli się je na dwie grupy. Pierwsza to ta związana ze starzeniem się tkanek, a druga zaś niezwiązana z wiekiem. Nie jest łatwo odróżnić ból stawu od bólu reumatycznego. By móc sobie z tym poradzić, trzeba przede wszystkim nieco dogłębniej zorientować się w danym temacie. Warto mieć na uwadze to, że w przypadku bólu reumatycznego nie ma obrzęku, ma on natomiast charakter powszechny i długotrwały.

Przyczyny bolących stawów

Przyczyny bolących stawów mogą być bardzo różne. Nic w takim razie dziwnego w tym, że często trudno jest je zdiagnozować. Najczęstszą przyczyną są choroby stawów (reumatyzm, reumatyczne zapalenie stawów, osteoporoza). Inną przyczyną mogą być choroby spowodowane drobnoustrojami lub wirusami, przeziębienie i grypa. Przy tego typu dolegliwościach najlepiej skontaktować się z lekarzem, który nakieruje pacjenta na właściwą drogę leczenia. Trzeba natomiast wiedzieć, że istnieją pewne metody, dzięki którym można zapobiegać ich występowaniu poprzez stosowanie odpowiednich suplementów.

Ból stawów może być spowodowany szybkim rozwojem. Dotyczy to dzieci w okresie dorastania i dojrzewania. Wówczas dolegliwości te nie świadczą o jakiejś chorobie. Wynika po prostu z szybkiego wzrostu dziecka. Chcąc uśmierzyć związane z tym dolegliwości, wystarczy tak naprawdę stosować tabletki i żele przeciwbólowe.

Przyczyną bólu stawów może być nadmierny wysiłek fizyczny. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy brakuje rozgrzewki lub niepoprawnie wykonuje się pewne ćwiczenia. Przeciążenie również może prowadzić do tego typu dolegliwości. Wykonując dowolne ćwiczenia na siłowni czy w jakimś klubie fitness, trzeba dopasować poszczególne zadania do swoich możliwości i umiejętności. Trzeba mieć na uwadze to, że duże ciężary mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych stawów. Nie można wobec tego zbyt lekceważąco podchodzić do tych spraw.

Przyczyną bólu stawów może być nawet stres. Otóż mięśnie i kości są powiązane ze sobą poprzez więzadła i ścięgna. Ich długotrwałe napięcie prowadzi do usztywnienia powięzi i ścięgien. To automatycznie prowadzi do powstawania chorób w układzie kostno-stawowym. Może również wywoływać skurcze.

Nieprawidłowa dieta nierzadko również prowadzi do problemów ze stawami. Szczególnie gdy jest uboga w białko, witaminy i minerały. Dobra dieta powinna być wspomagana kolagenem czy suplementami na stawy. Trzeba pamiętać, że nadmierna waga nierzadko prowadzi do przeciążenia stawów. Jeżeli wobec tego ktoś ma nadwagę, może spodziewać się, że prędzej czy później doświadczy problemów ze stawami. Warto w tej sytuacji jak najszybciej pomyśleć o pozbyciu się, choć kilku czy kilkunastu kilogramów.

Ból nóg

Kiedy po długim biegu odczuwamy ból nóg, zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to normalne i nie ma czym się martwić. Zdarzają się natomiast sytuacje, w których ból pojawia się zupełnie niespodziewanie i jest on na chwilę obecną kompletnie nieuzasadniony. Trzeba mieć na uwadze to, że może on świadczyć o jakiejś chorobie. Do chorób tych zalicza się reumatyzm, zbliżającą się grypę czy osteoporozę. Niekiedy dolegliwościom tym towarzyszy strzelanie w kolanie czy ból wszystkich stawów. W każdym razie nie należy ich lekceważyć. Odpowiednie tabletki na stawy mogą być tu bardzo pomocne. Warto też wypróbować żele przeciwbólowe oraz maści rozgrzewające.

Ból nóg może pojawiać się w różnych partiach i z różnym nasileniem. Wszystko zależy od przyczyny. Chcąc sobie pomóc, trzeba przede wszystkim rozpocząć kurację leczniczą. Ważne jest także to, aby oszczędzać swoje nogi. W tym okresie należy zrezygnować z treningów, zmniejszyć ich intensywność, wstrzymać przejażdżki rowerowe i długie spacery. W większości przypadków tyle w zupełności wystarczy, aby wyeliminować ból i odzyskać dawną sprawność.

Ból stawów kolanowych

Ból odczuwany w kolanie może pojawiać się u wielu osób w bardzo różnym wieku. U małych dzieci pojawia się on na skutek intensywnego wzrostu lub też w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Dużo biegają, jeżdżą rowerem, są w ciągłym ruchu – to też może wywołać ból. Z podobnymi dolegliwościami może borykać się młodzież prowadząca aktywny tryb życia.

Osoby dorosłe mogą narzekać na ból w kolanie z powodu nadwyrężenia go w czasie pracy lub też ćwiczeń. W tym przypadku bardzo często pojawia się strzykanie w kolanie, ból i ograniczenie ruchomości. U osób powyżej 30. roku życia przyczyną tego dyskomfortu może być również zmniejszona ilość kolagenu. W końcu to kolagen nadaje chrząstce stawowej elastyczność i twardość.

Chcąc zadbać o stawy kolanowe warto zastanowić się nad rozpoczęciem stosowania odpowiednich suplementów bogatych w kolagen oraz inne składniki. Tym sposobem można wzmocnić stawy od wewnątrz, a także wyeliminować obrzęki stany zapalne i ból, jaki nierzadko pojawia się po wysiłku. To jednak w ramach profilaktyki. Kiedy ból już dokucza, a nawet nasila się, warto pomyśleć o bardziej specjalistycznych produktach. Pomóc w tej sytuacji mogą maści przeciwbólowe i żele. Jeżeli natomiast okaże się, że ból nie ustąpi, trzeba skontaktować się z lekarzem, który oceni stan i ustali odpowiedni, skuteczny program leczenia.

Ból stawu skokowego

Tak naprawdę ból stawu skokowego może pojawić się u każdego i to w bardzo różnych okolicznościach, a w szczególności u małych dzieci, które szybko rosną i nie potrafią jeszcze odpowiednio ustawiać stopy. Wówczas nie trudno o kontuzję i związany z tym ból.

U osób starszych ból stawu skokowego pojawia się w wyniku nadmiernego przeciążenia. Może to nastąpić w czasie biegania, skakania, a także wykonywania innych ćwiczeń. Zdarzają się również wszelkiego typu urazy po poślizgnięciu się, złamaniu nogi czy skręceniu stawu podczas zwykłego poruszania się. Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy. Kiedy ból pojawia się w wyniku uszkodzenia mechanicznego, warto zastosować dobry środek uśmierzający ból. Wybór tych produktów jest duży – żele, tabletki, maści. Jeżeli to nie wystarczy, a dodatkowo pojawi się obrzęk czy rumień, należy udać się do lekarza, który wykona niezbędne badania, a następnie zaleci właściwe leczenie.

Wraz z wiekiem ilość produkowanego kolagenu znacznie się zmniejsza. To może prowadzić do różnych chorób i wielu dolegliwości. Jedną z chorób jest chociażby reumatoidalne zapalenie stawów. Takich problemów zdrowotnych nie powinno się lekceważyć. Długotrwały i intensywny ból stawu skokowego trzeba zgłosić lekarzowi, który oceni stan zdrowia i zaleci odpowiednie badania. Zadba również o właściwe leczenie. Należy mieć na uwadze to, że nieleczone choroby mogą prowadzić do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. U niektórych osób pojawiają się dolegliwości w postaci strzelających stawów. Wydaje się to błahostką. Tymczasem okazuje się, że to również powinno się eliminować dla własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Stosowanie suplementów może być właściwym sposobem na uśmierzenie tego rodzaju dolegliwości. Dobre preparaty odbudowują chrząstkę stawową, uelastyczniają i poprawiają mobilność stawu. Przede wszystkim znacznie zmniejszają ryzyko występowania zapalenia stawu skokowego.

Bóle stawów rąk

Ręce i nadgarstek zbudowane są z bardzo wielu niewielkich stawów, dzięki czemu umożliwiają precyzyjne wykonywanie ruchów. Dzięki ich sprawności możemy bez problemu sprzątać, gotować, pisać i prowadzić samochód. Niestety często stają się obiektem różnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych, a także wielu innych.

Głównym powodem bólu stawów rąk jest przeciążenie. Dźwiganie ciężkich toreb, noszenie dziecka, dźwiganie sztangi na siłowni – wszystko to może wywoływać wspomniane dolegliwości. Ból to nie wszystko, gdyż w tych okolicznościach nierzadko pojawia się również obrzęk, rumień, ograniczona ruchomość, a niekiedy również gorączka, osłabienie i zmęczenie całego organizmu. W celu załagodzenia dolegliwości trzeba przede wszystkim ograniczyć wysiłek. Kiedy stan jest znacznie poważniejszy, należy skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie stawu łokciowego

Staw łokciowy może wywoływać bóle stawów rąk. To dlatego, że w okolicach stawu łokciowego jest wiele mięśni, ścięgien i nerwów. Niestety nie jest chroniony przez duże grupy mięśniowe, przez co można go łatwo i szybko uszkodzić.

Ból łokcia pojawia się w momencie, w którym dochodzi do zmian w strukturze chrzęstnej lub kostnej. Prowadzą do tego stany zapalne tkanek otaczających staw, a także chorobowe zmiany przyczepów ścięgnistych mięśni do kości. Te same dolegliwości wywołuje zwiększone napięcie mięśniowe.

Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można sobie radzić z tego rodzaju dolegliwościami. Można też działać profilaktycznie, stosując odpowiednią dietę, suplementy, a w razie potrzeby również maści rozgrzewające i żele przeciwbólowe. Jeżeli natomiast bóle będą dość mocne i trudne do samodzielnego wyeliminowania, pozostanie wówczas wizyta u specjalisty.

Bóle reumatyczne

Bólem reumatycznym zwykle nazywa się wiele różnych schorzeń. Nierzadko mylone są z poważną chorobą – reumatoidalnym zapaleniem mięśni. Należy podkreślić, że choroby reumatyczne, które są źródłem bóli reumatycznych, są schorzeniami charakteryzującymi się uogólnionym stanem zapalnym tkanki łącznej. Ich podłożem jest reakcja autoimmunologiczna organizmu. Pojawia się ona na skutek wytwarzania przeciwciał, które są skierowane przeciwko zdrowym komórkom. Wówczas pojawiają się bóle mięśni, kości, stawów, a także uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości.

Bóle reumatyczne najczęściej odczuwa się jako ciągnięcie i rwanie w stawach, kościach i mięśniach. Przez to osoba obarczona tym problemem traci energię i siłę. Chcąc wyeliminować tego rodzaju dolegliwości, trzeba przede wszystkim wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy, składniki mineralne, kwasy omega-3 oraz składniki odżywcze. Wszystko to korzystnie wpływa na prawidłową budowę stawów.

Bóle reumatyczne można eliminować w różny sposób. Dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia, a także zabiegi rehabilitacyjne. Choć może się wydawać inaczej, ćwiczenia mają korzystny wpływ na tego rodzaju dolegliwości. Skutecznie poprawiają kondycję stawów i tym samym sprawiają, iż te dużo lepiej funkcjonują. Dobrze dobrane i poprawnie wykonywane ćwiczenia mogą wyeliminować bóle kolana w nocy, a także strzelanie w stawach podczas aktywności fizycznej. Chcąc uniknąć ewentualnej kontuzji i innych dolegliwości zdrowotnych, najlepiej skontaktować się z trenerem personalnym lub fizjoterapeutą, który podpowie, jakie i w jaki sposób wykonywać ćwiczenia. Bardzo ważne jest to, aby unikać wychłodzenia oraz przewiania organizmu. To mogłoby znacznie zaostrzyć bóle, a przecież nie o to tu chodzi. Tak więc, jeżeli samodzielnie trudno jest sobie poradzić z tego rodzaju dolegliwościami, to nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do specjalisty.

W ramach podsumowania musimy raz jeszcze podkreślić, że ból stawów jest powszechnym zjawiskiem. Co więcej, tak naprawdę wszyscy jesteśmy na niego narażeni. Powodów występowania go jest wiele. Czasem jest nim szybki wzrost, uraz, przeciążenie czy choroba. Nierzadko do takiego stanu i bólu przyczynia się niewystarczająca ilość kolagenu. Wszystko więc sprowadza się do jednego – lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Profilaktyka w tym przypadku wcale nie jest trudna. Wystarczy jedynie stosować suplementy diety, które będą na bieżąco uzupełniać kolagen, tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów. Dziś suplementów na stawy jest bardzo dużo. Co więcej, są to produkty dostępne bez recepty. Można je kupić w każdej aptece i w sklepach internetowych. Trzeba tylko wybrać te suplementy, które mają bezpieczny, skuteczny skład. Należy również pamiętać o tym, aby suplementy te stosować regularnie, a nie tylko sporadycznie, gdyż wówczas produkt nie zadziała, nie zapewni oczekiwanych efektów.

Copyright by Your Company