Prawidłowe funkcjonowanie stawów gwarantuje sprawność fizyczną, na której zależy każdemu człowiekowi niezależnie od wieku. Wiadomo jednak, że przez pewne zaniedbania wraz z upływem lat, stan stawów znacznie się pogarsza i pojawiają się liczne dolegliwości. Nierzadko prowadzi to do konieczności zastosowania specjalnych leków lub nawet zastrzyków z kwasu hialuronowego na stawy. Jak najbardziej reakcja ze strony chorego jest tu wskazana. Okazuje się jednak, że nie zawsze wspomniane metody są jedynymi. Istnieją też inne sposoby, dzięki którym można odzyskać dawną sprawność i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.
Kwas hialuronowy ma bardzo zróżnicowane właściwości. Warto mieć na uwadze to, że występuje naturalnie w skórze. To on dba o jej chłonność, a także skutecznie ochrania przed przesuszeniem. Aktualnie kwas hialuronowy stosują osoby w różnym wieku, zarówno sportowcy, którzy są narażeni na częste bóle stawów, jak też osoby starsze, ubolewające nad gorszą sprawnością fizyczną wynikającą z niepoprawnej pracy stawów.
Kwas hialuronowy ma skuteczny wpływ na magazynowanie wody. Trzeba mieć na uwadze to, że wszystkie reakcje chemiczne wewnątrz ciała zachodzą w środowisku wodnym. W związku z czym odpowiednie nawodnienie organizmu ma automatycznie wpływ na lepszą przyswajalność składników odżywczych. Niestety z biegiem czasu tego kwasu jest w organizmie coraz mniej. Przez to między innymi stawy zaczynają niepoprawnie funkcjonować, tracą przede wszystkim elastyczność. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają ten zupełnie naturalny proces opóźnić.
Kwas hialuronowy – zastrzyki na stawy
Spis treści
Kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Jego pozytywny wpływ na układ kostny sprawia, że często podaje się go w kolano, co ma usprawnić odporność więzadła i chrząstek. Skutecznie scala kostne połączenia w organizmie. Dodatkowo doskonale radzi sobie ze wspomaganiem syntezy mazi stawowej.
Na stan stawów bardzo niekorzystny wpływ ma choroba zwyrodnieniowa. Wówczas chrząstki ulegają zniszczeniu. Ponadto płyn maziowy zmienia swoje właściwości. Już nie jest tak elastyczny i lepki. Kwas hialuronowy, który znajduje się we wspomnianym płynie, z biegiem lat traci swoją jakość, a jego objętość się zmniejsza. Rozwiązaniem takich problemów jest zabieg wiskosuplementacji. To nic innego jak zastrzyki z kwasem hialuronowym na stawy. Powtarza się je od 3 do 5 razy. Podaje się je w siedmiodniowych odstępach. Tym sposobem lepkość i elastyczność płynu stawowego, czyli ogólnie sprawę ujmując, jego jakość, znacznie się poprawia.
Osoby, które zdecydowały się na leczenie, powinny udać się do ortopedy. Specjalista nie tylko zbada pacjenta, ale również doradzi, jakie działanie w dalszej kolejności będzie najlepszym i bezpiecznym rozwiązaniem. Całkiem możliwe, że będzie nim właśnie kwas hialuronowy. Najczęściej pacjenci skarżą się na stawy kolanowe i biodrowe. Nic w sumie dziwnego, skoro każdego dnia są narażone na intensywny wysiłek. Są więc najbardziej eksploatowane. Kwas hialuronowy w formie zastrzyków to bardzo dobre rozwiązanie. Trzeba tylko pamiętać o tym, by przyjmować je regularnie. Specjaliści radzą, aby pacjenci zgłosili się do nich również w celu przyjęcia zastrzyku przypominającego, po upływie około pół roku. Wielu pacjentów decyduje się na tego typu zastrzyki z myślą o tym, że jednak jest to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Okazuje się jednak, że są one dość bolesne. Nie jest to w takim razie przyjemne, lecz przeciwnie. Dlatego zastanawiając się nad metodą leczenia, warto też wziąć pod uwagę inne możliwe sposoby. W tym przypadku jest ich znacznie więcej, niż może się wydawać.
Kwas hialuronowy – tabletki na stawy
Współczesna medycyna stwarza ogromne możliwości w zakresie usprawniania pracy stawów i polepszania ich kondycji. Dobra dieta i odpowiednia ilość ruchu to w tym przypadku podstawa. Wiadomo natomiast, że to zdecydowanie bardziej profilaktyka, niż metoda leczenia.
Bardzo często problem obolałych stawów dotyka osoby z nadwagą i otyłością. W tej sytuacji, aby sobie pomóc, powinny przede wszystkim pozbyć się zbędnych kilogramów. Tym sposobem można znacznie odciążyć obolałe stawy. Ponadto skuteczną metodą radzenia sobie z problemem będzie wstrzykiwanie wspomnianego kwasu hialuronowego. Poleca się również stosowanie tabletek na stawy. Trzeba tylko pamiętać, aby zażywać je regularnie. Suplementacja powinna trwać minimum 3 miesiące. Wówczas można mówić o jakichkolwiek efektach.
W związku z powyższym, jeżeli okazuje się, że dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej to nadal za mało, warto pomyśleć o stosowaniu tabletek na stawy w postaci całkiem bezpiecznych, ale i zarazem niezwykle skutecznych suplementów. Aktualnie na rynku jest ich całkiem duży wybór. Trzeba koniecznie podkreślić, że suplementy są zdecydowanie tańszą opcją niż przykładowo zastrzyki z kwasem hialuronowym. Poza tym nie wywołują bólu, który towarzyszy wspomnianym zastrzykom. Należy mieć na uwadze to, że stosowanie suplementów nawet przez dłuższy czas nie obciąża organizmu, ale przeciwnie korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie.
Wiele osób lekceważy ból stawów, nierzadko twierdząc, że taka jest kolej rzeczy, że to normalne w tym wieku… Jednak trzeba wiedzieć, że może on być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Co więcej, początkowo sporadyczny i niezbyt mocny ból, z czasem może przemienić się w znacznie silniejszy i długotrwały. Nie pozostaje więc nic innego, jak najszybciej udać się do specjalisty, który wykona badanie, a następnie doradzi, jaką metodę leczenia najlepiej będzie w tym przypadku zastosować. Mogą to być oczywiście zastrzyki z kwasem hialuronowym, ale bardzo często w takich stanach sprawdzają się tabletki na stawy z tym kwasem.
Oczywiście nie zawsze ból stawów oznacza poważną chorobę. Tak więc nawet zastrzyki nie są konieczne. Wystarczy tylko zastosować dobre tabletki. Czasem ból ten pojawia się po treningu na siłowni czy innym większym wysiłku. Jeżeli nie tabletki, czyli tak zwane suplementy, do ciekawą opcją mogą też być preparaty w formie żelu lub maści. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Do tego łagodzą ból oraz poprawiają sprawność stawu. To tania, bezpieczna i w dodatku bezbolesna alternatywa dla zastrzyków.
Czy jest bezpieczny?
Stosowanie kwasu hialuronowego jest całkiem bezpieczną metodą. Występuje w organizmie naturalnie, dlatego dostarczanie go w postaci zastrzyku, a tym bardziej w formie tabletek nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Osoby, które zdecydują się na zastrzyk powinny skonsultować tę sprawę ze specjalistą. Ten bez wątpienia poinformuje o ewentualnych skutkach ubocznych. Stosowanie kwasu hialuronowego jest nieszkodliwe. Jednak trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia następujących powikłań:
- Po wykonaniu zastrzyku z kwasem hialuronowym na stawy mogą pojawić się skurcze lub nawet niewielkie bóle mięśni. Zdarza się również uczucie drętwienia lub mrowienia.
- Mogą pojawić się również utrudnienia w poruszaniu się w wyniku opuchnięcia nóg i rąk. Tego typu powikłania bywają chwilowe.
- W miejscach, w których została wkłuta igła, może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie lub spuchnięcie. Ponadto może pojawić się uczucie swędzenia lub pieczenia.
Takie dolegliwości trzeba koniecznie zgłosić lekarzowi.
Cena, refundacja NFZ
Zastrzyki kwasem hialuronowym są drogie. Kosztują w granicach 400 – 1000 zł za jeden. Cena jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim lekarz, który podaje ten zastrzyk, musi mieć obszerną wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Ważne jest to, aby zabieg odbył się w warunkach spełniających pewne kryteria. Także sam kwas musi być substancją wysokiej jakości. Niestety zastrzyki te nie podlegają refundacji przez NFZ.
Czy warto?
Trzeba pamiętać, że zastrzyk z kwasem hialuronowym jest drogim wydatkiem i często bolesnym. Dobrą alternatywą są tabletki na stawy. Jeżeli jednak problem jest poważny, warto skonsultować go ze specjalistą.